KARADENİZ GAZI ÇIKMADAN, DOĞALGAZ ZAMMI KAPIDA

CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, Doğalgaz ve elektriğe yapılan zamlarla ilgili yazılı bir açıklama yaparak iktidarı eleştirdi. 

02 Haziran 2022
KARADENİZ GAZI ÇIKMADAN, DOĞALGAZ ZAMMI KAPIDA

“Yaz aylarında Akaryakıt ürünlerinin tüketimi artacağı bilinmesine rağmen İktidarın fiyatlara müdahale etmemesi halinde fiyatı 30 liraya çıkması kaçınılmaz olacaktır. Vatandaşlarımız, temel gıda ürünlerinde durdurulamayan enflasyonun altında ezilirken; bu ürünlerin fiyatlarını daha da artıracak enerjiye zam yapmak insafsızlık olacağını söyleyen İl Başkanı Nuri Cengiz, “Doğalgaz ve elektriğe yapılan zamlarla vatandaşın nefes alamaz hale geldi. Saray iktidarının tek bildiği politika zam yapmak. Elektrikte tarife dönemini bile bekleyemeden bir ay önce zam yaptılar. Saray iktidarı enerji faturalarına zam yapmaktan geri durmuyor. Elektrikte toplam zam oranı yüzde 151’i bularak yılbaşındaki fahiş zammın da üzerine çıktı. Doğalgaz konut tarifesine yılbaşından bu yana yapılan üç zammın toplamı da yüzde 120 oldu. İktidarın, 2023’ün ilk çeyreğinde Karadeniz doğalgazının evlerde olacağını üç gün önce duyurmuştu. Son altı ayda sanayi tarifesi yapılan üç zamla yüzde 213; elektrik üretim tarifesi ise yüzde 160 oranında artmıştır. Buna göre altı ayda doğalgaz tarifesi konutlarda 2 kattan fazla, sanayide ise 3 kattan fazla artış göstermiştir. Karadeniz doğalgazı müjdesi yine zamma dönüşmüş, iktidar vatandaşlarımızı bir kez daha kandırmıştır.” Dedi.

ENFİLASYON ZİRVE DE İKEN ENERJİYE ZAM YAPMAK İNSAFSIZLIKTIR

Temel gıda fiyatlarının sürekli arttığı ve gıda krizi uyarılarının yapıldığı bir dönemde çiftçilerimizin tarımsal sulamada kullandığı elektrik tarifesine 15 oranında zam yapılarak adeta yangına benzin dökmek anlamına gelecektir. Çiftçilerimiz zaten artan gübre, ilaç ve akaryakıt fiyatlarıyla boğuşurken tarımsal sulama tarifesi yılbaşından bu yana yapılan bu son zamla yaklaşık yüzde 128 oranında zamlandığını hatırlatan Cengiz,  “İktidarın uyguladığı yanlış ekonomi politikalarının bedeli fahiş zamlarla vatandaşlarımıza ödetilmektedir. Saray iktidarı Rusya ile Ukrayna savaşı kaynaklı yaşanan krizi zamlara bahane olarak göstermesine karşın; hiçbir ülke vatandaşlarına bu oranda zam yapmamıştır. Türkiye; elektrik ve doğalgaza yapılan son zamlarla birlikte enerji enflasyonunda zirvede yer almaktadır. Vatandaşlarımız, temel gıda ürünlerinde durdurulamayan enflasyonun altında ezilirken; bu ürünlerin fiyatlarını daha da artıracak enerjiye zam yapmak insafsızlıktır.” Dedi.

ENFLASYONUN ÜÇ HANEYE ÇIKMASI KAÇINILMAZ

İl başkanı Cengiz, “İktidarın enflasyonla mücadelede fırsatçılara asla izin verilmeyeceği yönünde verdiği mesajlara karşın tüm sektörlerin üretim maliyetlerini artıracak enerji zamlarını yapması asıl fırsatçılık olmuştur. Sarayda dün gece gerçekleştirilen ekonomi toplantısının hemen ardından söz konusu fahiş zamların gelmesi iktidarın tek politikasının zam yapmak olduğunu bir kez daha göstermiştir. Hem doğalgaz hem de elektrik tarifesine yapılan zamlardan vatandaşlarımız doğrudan etkileneceği gibi; hayat pahalılığının daha da artmasıyla da dolaylı olarak da etkilenecektir. Söz konusu enerji zamlarının ardından yaz aylarında enflasyonun makyajlansa bile üç haneye çıkması kaçınılmaz olacaktır” dedi.

Cengiz son olarak; “Akaryakıt zamları da durmazken, önümüzdeki günlerde büyük zamların yapılması beklenmektedir. Son bir yıl içerisinde 1 Haziran 2021 tarihinden bugüne kadar benzine yüzde 235, motorine ise yüzde 250 oranında zam gelmiştir. Aralık 2021 tarihinde litre fiyatı 10 liranın üzerine çıkan benzin ve motorin, Şubat 2022’de 15 liranın üzerine, Mart 2022’de 20 liranın üzerine ve son olarak Mayıs 2022’de 25 liranın üzerine çıkmıştır. İktidarın müdahale etmemesi durumunda tüketimin artacağı yaz aylarında akaryakıt ürünlerinin fiyatı 30 liraya çıkması kaçınılmazdır.”

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.